UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zgodnie z Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" (DU z 21.12.2012, poz. 1445) informujemy, że serwis yamaha-star.pl wykorzystuje pliki cookies. Odwiedzanie serwisu jest jednoznaczne ze zgodą używania przez nas „ciasteczek”. W każdej chwili możesz jednak zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć cookies, lub opuścić serwis.

www.Yamaha –STAR.pl

Forum

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Secret Key Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jaki olej silnikowy?

Jaki olej silnikowy? 10 lata 2 tygodni ago #41

  • Drut66
  • Drut66 Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 586
  • Otrzymane podziękowania: 16
  • Oklaski: 2
Ja kupilem Yamalube 20w-50 pol syntetyk i juz wiem ze wlasnie taki bede lał..moze nie firmy Yamalube bo drogi byl ale 20W-50 semisyntetic!!!Biegi chodza jak w maslo..
Jazda na motocyklu to najlepsza rzecz, jaką można robić w ubraniu....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 2 tygodni ago #42

  • benan
  • benan Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 155
  • Otrzymane podziękowania: 9
  • Oklaski: 2
Jeżeli masz zalane normalne 10W40 to nie jest zwykły olej mineralny ale półsyntetyk i według mnie spokojnie daje radę w naszych warunkach , no i w twoich też bo upały to tam chyba rzadko bywają :takjest: wiele jest róznych szkół i opini co do gęstosci oleju ale te silnik to przecież stara konstrukcja i niewiele rzeczy moze mu mocno zaszkodzić,pochodzi z czasów kiedy nie wymyslano tyle kryteriów co do gatunku oleju jak w obecnych czasach
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 tygodni ago przez benan.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 2 tygodni ago #43

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4613
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 9
Podepne sie pod temat aby nie zakładac nowego bo .... o oleumie bedzie.
Bede chcial wymienic soon oleum w moim Waldku i teraz pytanko ....
Ni chu chu nie wiem czym jest zalany, sprzedawca lakonicznie powiedział ze Standart oil 10-40 ....
I teraz pytanie: wymieniac na " Normalnego Mineralnego Motula " czy lac cos innego ? Nie chce experymantowac i bujac sie z problemem slizgajacego sprzegla :nie:
Moto z 2001 roku, przejechane 15000 mil, ma aisa.
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #44

  • Darecki
  • Darecki Avatar
Skygge napisał:
Z tego co słyszałem w USA kręcenie liczników jest nielegalne i nie opłaca się tego robić. Mój był sprowadzany indywidualnie, nie przez handlarza, mam komplet papierów z USA który potwierdza taki przebieg. U poprzedniego właściciela moto właściwie cały czas stało w garażu bo nie miał czasu jeździć (był przykryty sporą warstwą kurzu co by potwierdzało tę teorię) dlatego go sprzedał. Ja nie mam podstaw aby wątpić w mój licznik... Taką mam nadzieję ;D


Skygge no prosze Cie
jakis czas temu gdzies pisalem na ten temat,
nie twierdze ze wszystkie ale...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #45

  • Darecki
  • Darecki Avatar
Tomson napisał:
E no bez jaj... to forum to sama kultura :$: Gdzież tam do mordobicia...jeszcze do tego o olej ?!!!
Olać to.

no przeca ja zartuje, :piw:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #46

  • artek
  • artek Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Posty: 2305
  • Otrzymane podziękowania: 111
  • Oklaski: 13
... ja chyba należę do szczęsliwców, mój Radek, miał foty z aukcji w Stanach, aukcja po wpisaniu vin "wyskakiwała" na googlach ... opony oryginalne, zminiłem na początku tego sezonu, przebieg zgodny z aukcją, dokumentami, "zasyfiony" w zakamarkach ... co k... i ch... poleciało, aku całkowicie padnięte ... nie zamierzam go sprzedawać ...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #47

  • Egonus
  • Egonus Avatar
W kwestii wyjaśnienia - to nie byl przytyk do żadnej z osob biorących udział w tej dyskusji. Nie kwestionuje faktu, iż zawsze jest szansa ustrzelenia zacnego egzemplarza. Zerkam jednak od czasu do czasu na aukcje internetowe i czesto oczom nie wierze co ludzie potrafią wypisywać o szrotach (bez rozgraniczenie na marki czy modele). Nie twierdze, ze moje moto jest idealne. Mysle tylko, ze mnóstwo ludzi po prostu lubi/chce (lepiej sie czuje) wierzyć w pierdolety, które wypisują sprzedawcy.
Pozdro
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #48

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1907
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
Egonus napisał:
Btw - zazdroszczę wszystkim, którzy maja 8-10 letnie cruisery z USA, z przebiegiem 10 - 15 tys. Mil lub km... zazdroszczę niezłomnej wiary.
Jest kilka miejsc, po których można uwiarygodnić stan licznika. Trudno bowiem, by handlarz wymienił te wszystkie detale, bo to są konkretne koszty lub wyczyści wszystko - bo to konkretny czas, a czasem nie wszystko jest wykonalne. Trzeba tylko wiedzieć gdzie patrzeć. Oczywiście, nie wszędzie da się zajrzeć przy oględzinach przedzakupowych, ale spokojnie można sprawdzić:
- wytarcie gum na pedałach i podestach (na tych ostatnich powstają dość charakterystyczne ślady);
- zużycie opon i porównanie ich rocznika z rocznikiem motocykla;
- wygładzenie manetek i wypolerowanie klamek;
- czystość gniazd na świece;
- czystość pod kanapą kierowcy - szczególnie pomiędzy półką na narzędzia, a ramą oraz wiązki kabli przy akumulatorze
- akumulator mógł być wymieniony, ale ilość kurzu pod nim świadczy o kilometrach jakie moto przebyło.
Jest takich miejsc znacznie więcej, a do tego pewne charakterystyczne sprawy w mechanice.

Ja kupiłem 6-latka z przebiegiem 3200 mil. Byłem pewien, że nie jest to wskazanie prawidłowe, ale przy dokładnych oględzinach okazało się, że stan czystości motocykla jest ... salonowy i to w miejscach, których nie da się umyć bez zostawienia śladów - wiem, bo po roku sam już nie mogę tego doczyścić, choć się staram.
Poza tym sam już zdążyłem "dopasować" licznik do wieku, bo po drugim moim sezonie wskazuje już 22300 mil. :)
Jeżdżę, bo lubię :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #49

  • tomekz
  • tomekz Avatar
Nie każde moto jest bite, utopione, kradzione i ma kręcony licznik. Jeżeli moja Gwiazda była bita lub kręcona to musiał się ktoś mocno ale to bardzo mocno postarać żeby to ukryć... ale nieomylny to ja nie jestem B)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #50

  • Skygge
  • Skygge Avatar
Z tego co słyszałem w USA kręcenie liczników jest nielegalne i nie opłaca się tego robić. Mój był sprowadzany indywidualnie, nie przez handlarza, mam komplet papierów z USA który potwierdza taki przebieg. U poprzedniego właściciela moto właściwie cały czas stało w garażu bo nie miał czasu jeździć (był przykryty sporą warstwą kurzu co by potwierdzało tę teorię) dlatego go sprzedał. Ja nie mam podstaw aby wątpić w mój licznik... Taką mam nadzieję ;D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #51

  • Tomson
  • Tomson Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 560
  • Otrzymane podziękowania: 14
  • Oklaski: 3
Egonus napisał:
Moje moto ma 40 tys. Mil i leje Motul 5100 (15W50). - ten, który sugeruje Krzychu i ...jeździ.
Btw - zazdroszczę wszystkim, którzy maja 8-10 letnie cruisery z USA, z przebiegiem 10 - 15 tys. Mil lub km... zazdroszczę niezłomnej wiary.

Mój kumpel przez kilka lat budował dom a do tego ma wyjazdową pracę i dwójkę dzieci w wieku przedszkolno - szkolnym. Z tego co wiem, przez ostatnie 5 lat przejechał max. 5000 km. W zeszłym roku 500, w tym jakieś 900, to pamiętam na 100%.
Road Star Silverado 1998

Gdyby Harley-Davidson produkował samoloty - czy chciałbyś nimi latać?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #52

  • Egonus
  • Egonus Avatar
Moje moto ma 40 tys. Mil i leje Motul 5100 (15W50). - ten, który sugeruje Krzychu i ...jeździ.
Btw - zazdroszczę wszystkim, którzy maja 8-10 letnie cruisery z USA, z przebiegiem 10 - 15 tys. Mil lub km... zazdroszczę niezłomnej wiary.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #53

  • tomekz
  • tomekz Avatar
No właśnie u mnie poprzednik wlewał 20w40 Castrola ale przechodzę przy przebiegu 15000 km na motula 15w50.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #54

  • Skygge
  • Skygge Avatar
To ja mam inne pytanie: Poprzedni właściciel lał do Krówki CASTROL ACTEVO 20W40 (mineralny). Taki sam wlałem i ja podczas wymiany w tym sezonie. Czy mogę następnym razem wlać syntetyk?
Z tego co wiem to w samochodzie można przejść po jakimś przebiegu z syntetyka na mineralny ale z powrotem już nie. Jak to wygląda w naszych motorkach?
Ostatnio zmieniany: 10 lata 7 miesiąc ago przez Skygge.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #55

  • Tomson
  • Tomson Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 560
  • Otrzymane podziękowania: 14
  • Oklaski: 3
E no bez jaj... to forum to sama kultura :$: Gdzież tam do mordobicia...jeszcze do tego o olej ?!!!
Olać to.

Ale oto uwaga ! Pobrałem próbkę (podejście inżynierskie) mojego oleju Motul 3000 po przebiegu coś 3800 km. Efekt na załączonym obrazku.
Załączniki:
Road Star Silverado 1998

Gdyby Harley-Davidson produkował samoloty - czy chciałbyś nimi latać?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #56

  • Darecki
  • Darecki Avatar
Uff sie dogadali :naj: a juz myslalem ze bedzie wirtualne :boks: ale inzynier z inzynierem zawsze znajdzie wlasciwe rozwiazanie :dobrarobota
A kazdy niech leje taki jak mu wygodnie :piw:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #57

  • Tomson
  • Tomson Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 560
  • Otrzymane podziękowania: 14
  • Oklaski: 3
Masz całkowitą rację - to jest dyskusja nieprofesjonalna, ponieważ nie jesteśmy specjalistami od olejów.

Jak słusznie zauważyłeś - powinnością inzyniera jest bazować na konkretnych danych.
No i ja właśnie zabazowałem - leje olej zgodny ze specyfikacją producenta motocykla i mam zamiar zmieniać zgodnie z interwałem podanym przez tegoż producenta.
Myślę, że lejąc pełny syntetyk spokojnie można by zmieniać rzadziej.
Road Star Silverado 1998

Gdyby Harley-Davidson produkował samoloty - czy chciałbyś nimi latać?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #58

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1907
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
Tomson napisał:
Słuchaj najpierw piszesz, że kasatory a teraz, że kasatorom szkody nie zrobisz...no to jak w końcu?
W następnych zdaniach wyjaśniłem na czym polega różnica.


Co do jednego masz rację - serwisówka zaleca. Kiedyś w serwisie samochodowym też mi powiedziano, że Ford potrafi cofnąć gwarancję na silnik, jeśli będzie zalewany czymś innym, nawet jeśli lepszym, niż podają - bo oni projektowali silnik (pasowania, tarcia itp.) pod określony gatunek oleju.
Zauważ też, że nie twierdzę, by mineralny olej nie spełniał warunków smarowania. Chodzi mi wyłącznie o to, że olej syntetyczny po kilku tysiącach kilometrów będzie w dużo lepszej kondycji, niż olej mineralny.
Czy mineralny starci tyle, ze przestanie smarować. Raczej nie. Jednak z jakiegoś powodu producenci silników motocyklowych wskazują, że wymianę oleju w nich należy robić dużo częściej niż w innych jednostkach napędowych, choć tamte mogą być bardziej obciążone (są doładowane ropniaki z wymianą co 30 tyś.).

Poza tym ... póki ktoś nie zrobi badań oleju po okresie przebiegu i nie połączy tego z badaniami zużycia silników w zależności od oleju, to nasza dyskusja jest jedynie ... folklorem forumowym. :)
Jeżdżę, bo lubię :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #59

  • Tomson
  • Tomson Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 560
  • Otrzymane podziękowania: 14
  • Oklaski: 3
Słuchaj najpierw piszesz, że kasatory a teraz, że kasatorom szkody nie zrobisz...no to jak w końcu?

Co do Twojego pytania o wybór - słowo daję - wszystko jedno ! No przecież jeśli sam leję minerał to nie dlatego, żeby 30-40 zł zaoszczędzić!

Weź mi powiedz, dlaczego Yamaha w serwisówce zaleca Yamalube 4 20W40 - jest to minerał. Przecież mogli by zalecić Yamalube 20W50 semi-syntetyk for cruisers. Czyżby świadomie zalecali olej nie zapewniający optymalnych warunków pracy silnika i skracający jego zywotność? Bez jaj.

PS Ja też mam wykształcenie inżynieria mechaniczna i od 15 lat pracuję w zawodzie wyuczonym jako konstruktor...

Wemar piszesz, że silnik chłodzony powietrzem stwarza trudniejsze warunki pracy dla oleju - oczywiście racja. Tylko jaki jest interwał zmiany w RS? 6000 km zdaje się. A w Hondzie Shadow 1100 chłodzonej cieczą - 12.000. Spora różnica, prawda?

Być może na przyszły sezon zaleję półsynetyk motula 15W50 - dla eksperymentu. Czy będzie jakaś różnica np. w pracy skrzyni itp. Ale tylko dla eksperymentu - bo nie mam żadnych powodów aby być niezadowolonym z motula 3000. Nic nie stuka nic nie puka, jak mawiają handlarze...
Road Star Silverado 1998

Gdyby Harley-Davidson produkował samoloty - czy chciałbyś nimi latać?
Ostatnio zmieniany: 10 lata 7 miesiąc ago przez Tomson.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki olej silnikowy? 10 lata 7 miesiąc ago #60

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1907
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
Ja poszukałem i znalazłem - nie tylko kwadratowe, ale i malowane. Kto mi zabroni :D

A że z wykształceniem inżynieryjnym, to jakoś łatwiej zawierzyć mi danym katalogowym, niż "zdrowemu rozsądkowi" - szkiełko i oko górą. Jeśli ktoś kiedyś opublikuje dane laboratoryjne olejów przepracowanych i okaże się, że "zdrowy rozsądek" miał rację, to z przyjemnością odszczekam swoje.
Tomson napisał:
Co do kasatorów luzu - w Seacie o którym napisałem też były takowe i minerał im nie zaszkodził.
Nie porównuj silnika chłodzonego cieczą, z chłodzeniem powietrznym - w dodatku tak odmiennych konstrukcji. Poza tym kasatorom szkody zbytniej nie zrobisz - ot, trochę głośniej będzie, trochę parametry na silniku spadną - w aucie i tak tego nie zauważysz - współczynnik masa/moc i tak wypada tam mizernie.

Poza tym ... nie odpowiedziałeś, który z motocykli wybierzesz.
Jeżdżę, bo lubię :)
Ostatnio zmieniany: 10 lata 7 miesiąc ago przez wemar.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.034 s.
Zasilane przez Forum Kunena