UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zgodnie z Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" (DU z 21.12.2012, poz. 1445) informujemy, że serwis yamaha-star.pl wykorzystuje pliki cookies. Odwiedzanie serwisu jest jednoznaczne ze zgodą używania przez nas „ciasteczek”. W każdej chwili możesz jednak zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć cookies, lub opuścić serwis.

www.Yamaha –STAR.pl

Forum

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Secret Key Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wiek opony

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #1

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4599
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 10
Noooooo porównanie chyba dobre ?
Masz opone z 2021 i 2019 i jaka róznica cenowa ..
Dobra, kupiłem na pszut nufke 2022 a tył nufke z 2018
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #2

  • pinhead
  • pinhead Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 1324
  • Otrzymane podziękowania: 102
  • Oklaski: 14
majkelpl napisał:
Czyli jak mam wybór Mietka z 2021 za 750 a tego samego Mietka ale juz z 2019 za 350 to .... jeden chuj ?

Aleś qurwa dał porównanie....no jestem rozjebany, że tak brzydko powiem :czad:
Co do opon,to ja w dalszym ciągu tak będę postępował,i nic tego nie zmieni.... oczywiście mowa cały czas o oponach wysokich lotów,bo tanie chinole nie są w ogóle brane pod uwagę,no ale niech każdy robi jak sam chce.
PS.Od 2003 pracuję w przemyśle gumowym,przy produkcji między innymi gumy oponiarskiej,tak,że miej tą satysfakcję,te Twoje opony są zrobione ze świeżej mieszanki gumowej.... może akurat będziesz miał takie szczęście :piw:
Całowanie w rękę nagiej kobiety to strata czasu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #3

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4599
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 10
Czyli jak mam wybór Mietka z 2021 za 750 a tego samego Mietka ale juz z 2019 za 350 to .... jeden chuj ?
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #4

  • pinhead
  • pinhead Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 1324
  • Otrzymane podziękowania: 102
  • Oklaski: 14
Majki, gdzieś na YouTube jest filmik z testu opon motocyklowych przód-tył 5-letnich,ale nowych, leżaków.
Nie pamiętam już producenta,ale w porównaniu ze świeżakami z dotem bieżącego roku wypadły niemalże identycznie.
Test robiony na torze z mocnym plastikiem.
Ja osobiście od bardzo dawna kupuję nowe leżaki,do moto jak i puszki B)
Całowanie w rękę nagiej kobiety to strata czasu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #5

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4599
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 10
Metal napisał:
Niemniej uważam,że w codziennym amatorskim użytkowaniu i w warunkach normalnej jazdy drogowej leżakowana opona w zupełności mi wystarcza. Kupuję takie właśnie opony od lat dziesięciu bo zwyczajnie nie widzę sensu przepłacać.

Czyli uwazasz ze kupując opone z dotem z 2018 bedziemy smigac jak na nowej z 2022 ?
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #6

  • Pirania
  • Pirania Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Stratoliner Midnight Star
  • Posty: 752
  • Otrzymane podziękowania: 52
  • Oklaski: 5
Metal, robię dokładnie tak samo :piw:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #7

  • Metal
  • Metal Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Metal
  • Posty: 1060
  • Otrzymane podziękowania: 39
  • Oklaski: 7
Z natury jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich tego typu "opracowań" z powodów, które opisał Hipis. Na początku tego tematu,w poście nr 5 opisałem swoją przygodę ze starą oponą, która to przygoda była dla mnie wiarygodnym testem, którego wynik mogłem poznać bezpośrednio. Oczywiście ten test nie wyczerpuje tematu i nie jest w żadnym stopniu jakimś dogmatem. Niemniej uważam,że w codziennym amatorskim użytkowaniu i w warunkach normalnej jazdy drogowej leżakowana opona w zupełności mi wystarcza. Kupuję takie właśnie opony od lat dziesięciu bo zwyczajnie nie widzę sensu przepłacać. Nigdy nie zauważyłem niepokojącej sytuacji, po której mógłbym mieć do siebie zarzuty,że nie kupiłem nowej opony.
I mało tego,powiem Wam,że raz jeden miałem nowe opony - Metzeler Marathon. Istny koszmar. Jeździłem z duszą na ramieniu i powiedziałem sobie,że jednak już wolę wrócić do taktyki stosowania opon lezakowanych niż zapłacić kupę kasy za nowe, które nie dają mi spokoju wewnętrznego.
Każdy ma swoje preferencje i doświadczenia. Zakładajmy takie gumy,na których będziemy czuć się komfortowo a nie takie,które są dobre w jakichś "testach" :zebol:
SPOŻYCIE CYJANKU W MŁODOŚCI ZAPOBIEGA CHOROBOM SERCA W WIEKU PODESZŁYM
Ostatnio zmieniany: 1 rok 10 miesiąc ago przez Metal.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #8

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4599
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 10
Nooooo ..... Ja ostatnio szukajac trafiam na oferty nowych opon z ... 2016 roku :du:
Nowa ? Nowa wiec w sumie w czym problem :polew:
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #9

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 939
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
Hipis napisał:
Lordzie, w przytoczonych artykułach jest jedno albo i kilka ale:

Test przeprowadzał producent opon, informację o starzeniu też podał producent opon.
Z definicji takie informacje są mało wiarygodne.
Kolejna sprawa to słowa klucz "przechowywane w prawidłowych warunkach" . Czyli powinna być odpowiednia temperatura, wilgotność, ułożenie opon. Nie chce mi się wierzyć, że opony przez kilka lat ktoś przechowuje w warunkach jakie zaleca producent. Jak znam nasze warunki magazyn to stos gum ułożonych na powietrzu co często widuję...

Podobnie jak Saturian chcę najnowszą jaka dostępna na rynku bo różnica stówki/dwie przy naszych lokomotywach to nie duża kwota a bezpieczeństwo bezcenne.

Przyznaję że popełniłem kopiuj-wklej przy okazji czytania o oponach w necie. To czy producent jest wiarygodny? Nie wiem. " Niezależne" media i "obiektywni" dziennikarze tez mogą pisać pod tezę o ile reklamodawca zamieści sporej wielkości baner w ich mediach. :) . Chodzi mi bardzej o to że ostatnio na FB jest spory wysyp zapytań czy juz czas wymieniac 4-5 letnią opone w motocylku bo juz stara i niebezpieczna. Taki wpis pocieszenia dla przewrażliwionych.
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Ostatnio zmieniany: 1 rok 10 miesiąc ago przez Lord Zed.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #10

  • Hipis
  • Hipis Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 629
  • Otrzymane podziękowania: 34
  • Oklaski: 3
SATURIAN napisał:
Ja jak kupuję , to chcę jak najnowszą . I nie obchodzi mnie retoryka firmy , że 5 - cio letnia opona , to jest nowa opona . Kupiłem oponę michelin commander 3 touring z 2021 , 32 tydzień . Szukałem dość długo , ale gdyby była taka możliwość , chciałbym taką z 2022 .

Ja akurat kupiłem z 41 tygodnia tę samą gumę. Ale na początku marca nowszych nie było :)
Czyń miłość a nie wojnę :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #11

  • Hipis
  • Hipis Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 629
  • Otrzymane podziękowania: 34
  • Oklaski: 3
Lordzie, w przytoczonych artykułach jest jedno albo i kilka ale:

Test przeprowadzał producent opon, informację o starzeniu też podał producent opon.
Z definicji takie informacje są mało wiarygodne.
Kolejna sprawa to słowa klucz "przechowywane w prawidłowych warunkach" . Czyli powinna być odpowiednia temperatura, wilgotność, ułożenie opon. Nie chce mi się wierzyć, że opony przez kilka lat ktoś przechowuje w warunkach jakie zaleca producent. Jak znam nasze warunki magazyn to stos gum ułożonych na powietrzu co często widuję...

Podobnie jak Saturian chcę najnowszą jaka dostępna na rynku bo różnica stówki/dwie przy naszych lokomotywach to nie duża kwota a bezpieczeństwo bezcenne.
Czyń miłość a nie wojnę :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 1 rok 10 miesiąc ago #12

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 939
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
W roku 2000 Metzeler przeprowadził na torze fabrycznym Vizzola test porównawczy opon nowych oraz 5-letnich przechowywanych w prawidłowych warunkach. Ponieważ test miał miejsce kilkanaście lat temu model opony jest raczej już nikomu nieznany – ME 55A Metronic czyli poprzednik Laserteca. Typowa opona sportowo turystyczna dla motocykli z tamtej epoki. Opony testowano na motocyklu Yamaha FZ 750. Opony przejechały dystans 200 kilometrów w celu dotarcia a następnie zostały przetestowane na 5 okrążeniach przy temperaturze 10-11 stopni Celsjusza na torze sztucznie nawadnianym. „Różnice w osiąganych czasach są tak minimalne że można z powodzeniem stwierdzić że wiek opon nie miał wpływu na wyniki. W zasadzie starsze opony w 3 na 5 okrążeń miały lepszy wynik, ale różnica była znikoma.” Szczegóły znajdziesz tutaj na stronie 57. Niestety tekst w języku niemieckim. Michelin w publikacji Aktualności Techniczne Michelin odnosi się do procesu starzenia się opon. Według Michelina opona w magazynie starzeje się 17 razy wolniej niż w użytkowaniu. W ciągu 1 roku magazynowania opona starzeje się w takim stopniu jak w ciągu 3 tygodni użytkowania lub 1 tygodnia użytkowania na zaniżonym ciśnieniu. Teza ta jest oparta na publikacji “Erroneous or Arrhenius – Potential Impact of Oven Temperature Variations on Laboratory Aging of Tires” R. G. Altman, E. M. Beutler, J. T. Kohler zaprezentowanej 2009 r. na spotkaniu organizacji Tire Society i publikowane przez czasopismo Tire Science and Technology.
Nie ma więc znaczenia czy opona, którą zakładasz, byłą przechowywana przez rok czy dwa czy też 5. Zakładając że w sezonie jeździsz tylko 6 miesięcy czyli 26 tygodni, po roku w oponie zajdą takie procesy starzeniowe jak w ciągu prawie 9 lat przechowywania.
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 1 miesiąc ago #13

  • TomHal
  • TomHal Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • był Shrek 1600, Venture - a co będzie?
  • Posty: 3931
  • Otrzymane podziękowania: 110
  • Oklaski: 37
longjohn napisał:
Do Toma! Uległem czarowi twej opowieści i dzsiaj kurier dostarczył kobrę z data prod.
4821.Dziwne,ale została wysłana z Andorry? Śmierdzi jeszcze gumą i wygląda fajnie
tylko ta łysina na srodku wygląda przerażajaco.Pozdrawiam JL

Z Andorry? No to przynajmniej z Europy a nie z Chin B)
Mimo wszystko mam nadzieję że się nie zawiedziesz!!!
Słońce to gwiazda, więc ziemia kręci się wokół niej
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 1 miesiąc ago #14

  • longjohn
  • longjohn Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 273
  • Otrzymane podziękowania: 22
  • Oklaski: 10
Do Toma! Uległem czarowi twej opowieści i dzsiaj kurier dostarczył kobrę z data prod.
4821.Dziwne,ale została wysłana z Andorry? Śmierdzi jeszcze gumą i wygląda fajnie
tylko ta łysina na srodku wygląda przerażajaco.Pozdrawiam JL
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 1 miesiąc ago #15

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 939
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
SATURIAN napisał:
Ja jak kupuję , to chcę jak najnowszą . I nie obchodzi mnie retoryka firmy , że 5 - cio letnia opona , to jest nowa opona . Kupiłem oponę michelin commander 3 touring z 2021 , 32 tydzień . Szukałem dość długo , ale gdyby była taka możliwość , chciałbym taką z 2022 .
niestety to nie bułki , z 2022 pare tygodni trzeba poczekać
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 1 miesiąc ago #16

  • SATURIAN
  • SATURIAN Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 1540
  • Otrzymane podziękowania: 60
  • Oklaski: 14
Ja jak kupuję , to chcę jak najnowszą . I nie obchodzi mnie retoryka firmy , że 5 - cio letnia opona , to jest nowa opona . Kupiłem oponę michelin commander 3 touring z 2021 , 32 tydzień . Szukałem dość długo , ale gdyby była taka możliwość , chciałbym taką z 2022 .
" NAJLEPSZY ROTTWEILER "
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 1 miesiąc ago #17

  • TomHal
  • TomHal Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • był Shrek 1600, Venture - a co będzie?
  • Posty: 3931
  • Otrzymane podziękowania: 110
  • Oklaski: 37
majkelpl napisał:
Metal napisał:
Jako,że temat dotyczy wieku opony to w domyśle zawieram pytanie,z którego roku będzie ta opona :zab:
Ale wiesz ze opona z 2019 roku to tez bedzie nowa ?
Jak bedzie sobie lezała w magazynie ? B)

nowa to ona będzie dla odbiorcy który ją zakupi, tyle że w formie nowo nabytego przedmiotu. Nie zmienia to faktu że jej przydatność w szerokim słowa znaczeniu to już tylko 3 lata. Wiek elastyczności mieszanki gumowej zakłada się na 6 lat. Wiem, wiem, wiem zaraz będą głosy ale to i tamto i w ogóle. Nie zmienia to faktu że producenci na bazie testów jak i samej struktury mieszanki gumowej stawiają twardą ścianę odcinając się od wszelkich gwarantów jakie takiej opnie się przypina właśnie w okresie tych pierwszych 6 lat. Dlaczego - tutaj odsyłam wszystkich zainteresowanych do szerokich artykułów jak i testów robionych czy to na YT czy innych stronach producentów którzy przedstawiają wykresy czy to pracy, wytrzymałości, gibkości, elastyczności itp.

To że da się jeździć na starszych niż 6 lat oponach świadczy fakt że mamy do czynienia mimo wszystko z wysokiej jakości produktem albo ... szczęściem :kob:
Słońce to gwiazda, więc ziemia kręci się wokół niej
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 2 miesiąc ago #18

  • Metal
  • Metal Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Metal
  • Posty: 1060
  • Otrzymane podziękowania: 39
  • Oklaski: 7
Ależ oczywiście,dlatego doprecyzowuję :aniol:
SPOŻYCIE CYJANKU W MŁODOŚCI ZAPOBIEGA CHOROBOM SERCA W WIEKU PODESZŁYM
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 2 miesiąc ago #19

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4599
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 10
Metal napisał:
Jako,że temat dotyczy wieku opony to w domyśle zawieram pytanie,z którego roku będzie ta opona :zab:
Ale wiesz ze opona z 2019 roku to tez bedzie nowa ?
Jak bedzie sobie lezała w magazynie ? B)
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wiek opony 2 lata 2 miesiąc ago #20

  • Metal
  • Metal Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Metal
  • Posty: 1060
  • Otrzymane podziękowania: 39
  • Oklaski: 7
Jako,że temat dotyczy wieku opony to w domyśle zawieram pytanie,z którego roku będzie ta opona :zab:
SPOŻYCIE CYJANKU W MŁODOŚCI ZAPOBIEGA CHOROBOM SERCA W WIEKU PODESZŁYM
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.038 s.
Zasilane przez Forum Kunena